Lassan egy év is eltelt már azóta, hogy az építkezési terveinkről írtam. Mármint arról, hogy a CSOK nekünk is lehetőséget ad egy új otthon megteremtésére.
Sokszor hallhattuk már azt, hogy az ember az első házat az ellenségének, a másodikat a barátjának és a harmadikat magának építi. Nekünk erre nem lesz lehetőségünk, úgyhogy alaposan végig kell gondolnunk, hogy milyen otthont is teremtsünk magunknak, amit nem akarunk sem az ellenségünknek, sem a barátainknak…
Keresgéltünk, és megtaláltuk az ideális területet, ahová otthonunkat építhetjük, ahol egy hosszú fárasztó nap után a kapubejáróra felhajtva azt érezhetjük: “Itthon vagyunk”
Most még a kiindulási állapotot tudom bemutatni, van egy régi parasztház, egy pajta, néhány ól, amit el kell bontani.
Sokáig csak sétálgattunk az udvaron, néztük honnan süt a nap, mennyire huzatos, milyen a tér, mit fogunk látni ha kiülünk a teraszra és így tovább. Ízlelgettük az érzést, ami- meg kell mondani nem volt magától értetődő. Szeretjük a mostani otthonunkat is, sok sok évi munkánk gyümölcse van benne, és így talán kicsit nehezebb volt rákoncentrálni egy új otthon megteremtésére.
Az persze nem mondható el a mostani házunkról hogy tökéletes, és amikor egy vendég sereg ellátásánál a konyha közepén toporgok a szennyes tányérokkal vagy éppen leszedett tálakkal hogy nem tudom hová rakni, akkor könnyebben megy a vágyakozás az újra.
Szóval a vágyakozás az már kialakult, de jött a következő kérdés? Hogyan kezdjük el a tervezést.
Sokan úgy gondolják, hogy van egy telek, akarok egy házat, legyen nagy konyha, nagy nappali, étkező, legyen négy hálószoba meg a sallang aztán a tervező meg találja ki.
Persze így is lehet, de ha már egy kicsit szakmabéli lett az ember, akkor elkezd gondolkodni. De mivel a házat nem egyedül fogom lakni, így az egész tervezés mondhatni egy családi tevékenység lett, ahol mindenki igényét figyelembe vettük.
S hogyan kezdtünk hozzá? Megpróbálom most csak nagyon tömören pontokba szedni a lépéseket, majd a továbbiakban pedig kicsit bővebben is boncolgatom az egyes lépéseket.
- Nézzük meg a telek tájolását
- Nézzünk utána, hogy milyen beépítési módot kell alkalmazni a telken. (Ezt egyébként már a telek választásánál érdemes figyelembe venni.)
- Gondoljuk végig a napirendünket, a legfontosabb napi rutint, a szabadidő tevékenységeket, szokásainkat.
- Írjuk fel a kívánságainkat – melyik helyiségből melyikbe szeretnénk eljutni, melyik égtáj felé szeretnénk a konyhát, a nappalit, hol akarunk kapcsolatot a kerttel, vagy terasszal, akarunk – e emeletet, vagy elzárkózunk tőle.
- Nézzünk meg pár (jó sok 🙂 )házat akár a környéken, akár interneten, figyeljük meg a tetőformát, az ablakokat, a színeket, és ami nagyon tetszik, azt vagy fotózzuk, vagy ha neten néztük akkor gyűjtögessük mappákba, és csoportosítsuk.
- Ne akarjuk kockás papíron megtervezni a házat!! Ezt hagyjuk a mérnököknek, hiszen ezért tanultak!
Nagyjából így kezdtünk mi is hozzá és egy nagyon hosszú kompromisszumokkal teli folyamat végére érkeztünk el a tervek végső állapotához.
A következő bejegyzésben erről írok lépésről lépésre, helyiségről helyiségre.